Pomóż swojemu dziecku stać się szczęśliwym i pewnym siebie dorosłym, a w trakcie dobrze się bawić !!!

Chcesz budować pewność siebie, poczucie własnej wartości, oraz zwiększyć umiejętność radzenia sobie z emocjami , relaksowania ciała i umysłu korzystając ze sprawdzonych technik uważności tak u siebie, jak i u swojego dziecka?
Uważność (Minfulness) to nie tylko bierna medytacja w pozycji kwiatu lotosu. Uważność może być również świetną zabawą łączącą pokolenia i jednocześnie pozwalającą dzieciom rozwijać ich siłę mentalną i inteligencję emocjonalną, których potrzebują, aby radzić sobie z wyzwaniami życia!
Wykorzystując właściwe i sprawdzone narzędzia, pozwalamy dzieciom odkrywać możliwości swojego ciała i umysłu.
„Do wielkich efektów łatwiej i szybciej dochodzi się małymi krokami stawianymi regularnie, niż tymi dużymi stawianymi od czasu do czasu”
Iwona Kozłowska (MamoKompas)
Korzystając regularnie z Kart uważności, możesz pomóc swojemu dziecku:
- lepiej się koncentrować,
- lepiej radzić sobie z emocjami,
- relaksować ciało i umysł,
- łatwiej zasypiać,
- zwiększyć poczucie własnej wartości,
- zwiększyć życzliwość wobec siebie i innych,
- dostrzegać więcej pozytywów i odkrywać szczęście wokół siebie i w sobie.
Czy za tą metodą stoi nauka?
Jak najbardziej. Uważność (Mindfulness) jest stosowana w programach redukcji stresu dla dorosłych (MBSR – dr Johna Kabata – Zinna), a także w wielu programach dla młodzieży wprowadzanych do szkół (Mindfull Moment Program w Stanach Zjednoczonych, czy Mind Up w Wielkiej Brytanii) i stosowanych jako kursy („Uwaga, to działa!” – Elline Snel).
Badania pokazują, że w szkołach, gdzie wprowadzono praktykę uważności można zaobserwować:
spadek przemocy, przy jednoczesnym
wzroście umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego.
Czy słyszysz czasami od swojego dziecka, lub w swojej głowie:
Jestem smutna.
Jestem zły.
Jestem zdenerwowana.
Stresuję się.
Te wszystkie myśli mają swoje źródło w przeszłości, lub przyszłości. Smucimy się, złościmy tym, co już się zdarzyło, denerwujemy, stresujemy tym, co przed nami. Uważność (Mindfulness) opiera się na ćwiczeniach bycia teraźniejszości przez „oderwanie” połączenia z przeszłością i przyszłością, w których znajduje się źródło naszych obaw, lęków, stresu.

„Trenuj w chwilach spokoju, aby umieć sobie radzić w czasie burzy”
Iwona Kozłowska (MamoKompas)
Karty uważności są świetnym rozwiązaniem kiedy:
- chcesz budować relację z dzieckiem przesz zabawę i wspólnie spędzony czas,
- masz mało czasu, ale chcesz go jak najlepiej wykorzystać, z korzyścią dla dziecka – ćwiczenia są krótkie (1-2 minuty),
- czekacie w kolejce w sklepie, czy do lekarza, jedziecie samochodem, czy innym środkiem komunikacji,
- szukasz prostych sposobów, aby pomóc dziecku lepiej się koncentrować, relaksować, zdobywać inne kompetencje ważne w dorosłym życiu,
- lubicie urozmaicać swoją wspólną zabawę o element niepewności i losowania aktywności.

Najczęściej zadawane pytania:
Dla kogo są Karty uważności?
Karty uważności dedykowane są dla dzieci od 4 do 12 lat, lecz mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku, które mają ochotę potrenować uważność, wzmocnić poczucie własnej wartości, poczuć więcej radości i szczęścia w swoim życiu, lepiej regulować własne emocje, nauczyć się relaksować ciało i umysł.
W jakiej formie otrzymam Karty uważności?
Każda osoba, która zakupi Karty uważności otrzyma je na podany wcześniej swój adres e-mail, w formie pliku PDF. Plik zawiera 81 kart (po 3 karty na stronie), które można wydrukować na grubszym papierze, lub korzystać z nich przeglądając i wybierając losowo na komputerze.
Jak używać Kart uważności?
Z Kart możesz korzystać dowolnie.
- Można je wydrukować i losować za każdym razem ze wszystkich 1-3 karty.
- Można je wydrukować i w danym dniu skupić się na aktywnościach związanych z rozwijaniem jednego rodzaju uważności.
- Możecie wspólnie wybrać 12-18 kart z Waszymi ulubionymi ćwiczeniami, które będziecie mieć przy sobie na niespodziewane okazje (poczekalnia u lekarza, kolejka, podróż, itp.)
- Można korzystać z nich losując na komputerze.
- Nigdy NIE zmuszaj dziecka do ćwiczeń, to ma być przyjemność i miło spędzony wspólny czas, a nie przykry obowiązek.
- W trakcie ćwiczeń, podążaj za dzieckiem, tak, aby jemu było dobrze. Ważniejsze są odczucia z fragmentu wykonanego ćwiczenia niż ścisłe podążanie za instrukcją.
- Karty można wykorzystywać zarówno w domu, jako luźne ćwiczenia, zabawę, przerywnik w innych zajęciach, jak i w trakcie zajęć w grupach przedszkolnych/ szkolnych.
Najlepsze efekty uzyskujemy ćwicząc uważność codziennie przez przynajmniej 10 minut, z czego, można ten czas podzielić na kilka krótszych sesji.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, pisz śmiało na adres: iwona@mamokompas.pl
Opinie innych użytkowników:
Marta: Wrażenia na gorąco: Spędziliśmy w świetnej atmosferze kilkanaście minut. Bawiliśmy się bardzo dobrze. Najfajniej dziś wyszło nam ćwiczenie z muzyką i mieliśmy przy tym dużo frajdy i śmiechu. Dziękujemy za tych kilka chwil świetnej zabawy, dobra robota!!!
Ania: Ogólnie bardzo ładne i fajne karty, dzieciaki bawiły się super. Przedstawiłam im to w fajny sposób i z zainteresowaniem robiły wszystko, nawet mój 12 – letni syn. Świetna była „Winda dla pluszaka” na koniec.

O mnie: Pedagog, mediator, trener Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, wielka pasjonatka uważnego stylu życia i rozwoju.
Dodatkowo rozwijała swoje kompetencje kończąc: kurs MBSR, Trening pozytywnej neuroplastyczności według Ricka Hansona, a także cykl kursów z zakresu rozwoju i wykorzystywania Inteligencji Emocjonalnej.
Od 2006r. pracuje z dziećmi, młodzieżą, a także ich rodzicami, nieustannie wzmacniając i wspierając ich we wspólnej podróży przez wychowanie, a także indywidualnie, towarzysząc im w rozwoju.
Założycielka bloga i portalu MamoKompas, gdzie pomaga mamom sprawić, aby ich podróż wychowawcza była uważna, ciekawa i wzbogacająca!
Swoją wiedzą dzieli się również z Polonią amerykańską w Chicago publikując swoje artykuły w tamtejszym Dzienniku Związkowym.